Baňkování

Baňkování
Baňkování

Baňkování

e léčebná metoda stará nejméně 3000 let. Baňky jsou koule ze skla nebo speciálního plastu, v nichž se vytvoří podtlak, jehož vlivem je do baňky částečně vtažena kůže s podkožím, příp. i s povrchovou fascií. Baňky se nechají individuálně působit nad kritickými místy (lokální spasmy, místa bolestivých reflexních změn) nebo se jimi po přisátí přejíždějí dobře namazaná záda, čímž se masírované plochy velmi výrazně prokrví. Mohou se také přikládat nad akupresurní body, kdy podobně jako u akupresury je vyhledán reflexní bod ovlivňující určitý orgán v těle a ten se prostřednictvím baněk nabudí a reflexivně ošetří.
Vynikajících účinků je dosaženo i cílenou lokální aplikací baněk, např. nad postižený kloub, z důvodů otoku a bolesti. Metoda je vhodná pro problémy s pohybovým ústrojím, revmatismus, bolestivé stavy svalů, vaziva či degenerativní onemocnění kloubů. Zlepšuje prokrvení, aktivuje lymfatický systém, pomáhá detoxikovat, což zlepšuje obranyschopnost organismu. Příznivě působí na bolesti hlavy, únavu či následky stresu.
Účinek baněk je tedy trojí: mechanický, když se tělo prokrví a uvolní, reflexní, ovlivňující vnitřní orgány a metabolický, podpoří lymfatický systém člověka, z jehož těla se tak po další dny odplaví velké množství škodlivin.
Upozornění: Dočasným doprovodným efektem baňkování může být popraskání drobných cévek a vytvoření mírných krevních podlitin, které se zhruba do tří dnů z těla ztratí.